Noty biograficzne
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
LESZEK OŁDAK
Artysta - grafik, plakacista, rysownik, ilustrator i scenograf.
Urodził się w 1942 r. w Zamościu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Członek grupy "Narol". Jako karykaturzysta debiutował w 1974 r. w "Szpilkach". Współpracował z pismami "Ty i ja", "ITD.", "Radar", "Przegląd Techniczny", "Trybuna Opolska", "Wprost" i "Gazeta Wyborcza". Jest laureatem wielu nagród m.in.: Srebrnego i Brązowego Medalu Satyrykonu i nagrody Muzeum Karykatury. Uczestniczył w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Prace swoje prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
WANDA ORLIŃSKA
(1942-2017)
Artystka - malarka, ilustratorka.
Urodziła się 12.04.1942 r. w Stalowej Woli. Zmarła w 24.01.2017 r. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. J.M. Szancera w 1967 r. Zajmowała się twórczością w dziedzinie ilustracji książkowej, grafiki wydawniczej i malarstwa. Przez wiele lat współpracowała z I.W. "Nasza Księgarnia". Zilustrowała kilkadziesiąt książek. Na książkach z jej ilustracjami takich jak: Piotrek zgubił dziadka oko L. Legut czy Znajomi z zerówki M. Musierowicz wychowało się kilka pokoleń czytelników. Ilustrowała także wiersze m.in.: Czesława Janczarskiego, Doroty Gellner, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana. Dla tych, których dzieciństwo przypadło na lata 70. i 80. niezapomniane pozostaną zwłaszcza książeczki z serii Poczytaj mi mamo, takie jak Comam, Boję się, czy Kurczak M. Musierowicz, Dom W. Badalskiej, Kiedy byłam mała D. Wawiłow. Ilustrowała także podręczniki szkolne. Była autorką wielu prac, powstałych w wyniku udziału w plenerach ilustratorów organizowanych przez BWA-Galerię Zamojską, a także warsztatach Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Prace swoje prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m. in.: w Berlinie, Stuttgarcie, Bratysławie, Belgradzie, Londynie.
BOGUSŁAW ORLIŃSKI
(1941-2022)
Artysta - ilustrator, grafik, malarz.
Urodził się 2.05. 1941 r. w Warszawie. Zmarł 12.12.2022 r. w Warszawie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyro´z˙nieniem uzyskał w pracowni prof. A. Nacht - Samborskiego w 1967 r. Autor ilustracji i opracowań graficznych do ponad 100 ksiąz˙ek i wielu czasopism dla dzieci i młodziez˙y. Był redaktorem graficznym w I.W. "Nasza Księgarnia". Za swoją twórczość otrzymał m.in.: Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży w 1979 r. oraz nagrodę firmy Alcro Beckers w konkursie "Współczesna Polska Sztuka Książki" za książkę Baśnie skandynawskie. Wielokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych przeglądach ilustracji, m. in. w Bratysławie i Bolonii. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: Hamburgu, Berlinie, Duesseldorfie, Lipsku, Londynie, Tokio, Belgradzie, Sofii, Kopenhadze, Pradze, Rio de Janeiro. Jest autorem wielu prac, powstałych w wyniku udziału w plenerach ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych-Galerię Zamojską.
STANISŁAW OŻÓG
Artysta - ilustrator, grafik, rysownik.
Urodził się w 1952 r. w Nienadówce k. Rzeszowa. W latach 1972-1978 studiował w Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku (wytypowany przez MKiS na studia w Niemczech). Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki Książki w 1978 r. Jest członkiem-założycielem grupy "Narol". W latach 1978 - 1990 r. zajmował stanowisko kierownika artystycznego "Krajowej Agencji Wydawniczej Oddział Rzeszów". Ma na swoim koncie ilustracje m.in. do bajki O krasnoludkach i sierotce Marysi, Antologię poezji dla dzieci oraz tomiki wierszy B. Leśmiana, C.K.Norwida, K.Przerwy-Tetmajera, M.Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, A.Asnyka, J. Lieberta oraz wielu innych poetów współczesnych. Od 2005 r. nawiązał współpracę z Manufakturą Porcelany AS Ćmielów, dla której stworzył serie erotyków w technice serigrafii. W latach 1982-2000 otrzymał nagrody w konkursach organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Jest autorem wielu prac, powstałych w wyniku udziału w plenerach ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu, na których to wykonał ilustracje do twórczości: B.Leśmiana, J. J. Kochanowskiego, A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, J. Słowackiego,H.Ch. Andersena, S. Wyspiańskiego, W.Szekspira i innych tematów. Prace swoje prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju.