Noty biograficzne
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
JERZY KAROLAK
(1907-1984)
Artysta - grafik, plakacista, ilustrator.
Urodził się w 1907 r. Zmarł w 1984 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1947 r. był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie kierował Pracownią Plakatu. Zajmował się twórczością w dziedzinie plakatu i ilustracji książkowej. Stworzył m.in. okładki i ilustracje do jednej z wersji Elementarza autorstwa Mariana Falskiego (wyszło kilkanaście wydań), teki graficznej Stroje i zwyczaje ludowe (1956) i zeszytów serii Atlas Polskich Strojów Ludowych oraz kilkudziesięciu książek m.in. Zuchwały czyżyk J. Porazińskiej, Nad potoczkiem J. Kiersta. Plakaty jego autorstwa znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie i innych polskich muzeów.
ADAM KILIAN
(1923-2016)
Artysta - scenograf, ilustrator, grafik. Był jednym z twórców znanej w świecie Polskiej Szkoły Ilustracji Jeden z czołowych polskich scenografów współpracujących z teatrami lalek.
Urodził się 13.02.1923 r. we Lwowie. Zmarł 25.06. 2016 r. w Warszawie. W latach 1945-1948 studiował
na Wydziale Architektury w College of Arts and Crafts w Nottingham (Wielka Brytania). Po powrocie do kraju pracował jako scenograf i kierownik plastyczny Teatru Lalka w Warszawie.
Współpracował jako grafik z redakcją tygodnika dla dzieci "Płomyczek". Zilustrował ponad 50 książek dla dzieci. Z jego ilustracjami ukazały się m.in.: książki H. Januszewskiej O smoku wawelskim (1954) i Pyza na polskich dróżkach (1956), Karuzela T. Kubiaka (1957), Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu w przekładzie L. Staffa (1958), Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu L. Frank Bauma (1962), Kichuś majstra Lepigliny J. Porazińskiej (1972), Kasztanki J. Sztaudyngera (1964), Dawna Polska w anegdocie M. i W. Tomkiewiczów (1961); oprac. wraz z Joasią i Jarkiem Kilianami Lew koloru marchewki P. Wojciechowskiego (1971). Zaprojektował pacynki Jacka i Agatki do telewizyjnego programu dla dzieci i Pyzę na polskich dróżkach. W dziedzinie scenografii teatru dramatycznego i teatru lalek, z której jest przede wszystkim znany, otrzymał wiele prestiżowych nagród. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Grand Prix i Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Budapeszcie ( 1958); Złoty Medal za grafikę na XII Triennale Sztuki Dekoracyjnej, Mediolan (1960); nagrodę PS IBBY Książka Roku 2001 oraz tytuł Książka Wiosny Biblioteki Raczyńskich za ilustracje do książki Zielony wędrowiec L. Bardijewskiej; Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży (2005); Złoty Krzyż Zasługi (1959); Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości (1973, 1981); Order Uśmiechu (1974); Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1977); Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie scenografii (2002); Nagrodę Prezydenta RP za twórczość i działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży (2002); Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008). Prace swoje prezentował na wystawach w kraju i za granicą.
ZBIGNIEW KOŁACZEK
Artysta - ilustrator, malarz, rysownik, grafik, fotograf.
Urodził się w 1964 r. w Żyrardowie. W latach 1984-1989 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w Pracowni Ilustracji Książki prof. J. Stannego w 1989 r. Aneks z malarstwa w pracowni prof. J. Tchórzewskiego, aneks z rysunku w pracowni prof. Z. Glazer. W latach 1992-1997 pracował w tygodniku dla dzieci "Pentliczek" a także w dwutygodniku dla dzieci "Plac Słoneczny 4" (1996-1997). Jego prace były publikowane w wielu katalogach i publikacjach w Polsce i na świecie poświęconych zarówno ilustracji, jak i rysunkowi prasowemu. W latach 1993 - 2006 jego rysunki ukazywały się w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Focusie", "Medycynie po Dyplomie", "Ogrodach", "National Geographic-Traveler", "Courier International" (Francja, Portugalia). Za swoją twórczość otrzymał m.in.: Grand Prix - Złota Piramida w Międzynarodowym Przeglądzie Rysunku Satyrycznego w Piestanach /Słowacja (1999); II miejsce "Akacjowa Kość" w Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Satyrycznego, Sochaczew (2000); "Silver Dirk "Prize" na Światowej Wystawie Karykatury, Courage Cartoon Gallery Taipej, Tajwan, (2000); Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Satyryczno-Humorystyczny Polak Polakowi Polakiem "Tuba Satirica", Toruń (2006); Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego (2022). Uczestniczył w wystawach i Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów organizowanych przez BWA-Galerię Zamojską. Prace swoje prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.: w USA, Francji, Słowacji, Niemczech, Finlandii, Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Izraelu, Indiach, Portugalii, Turcji, Słowenii, Chorwacji, Brazylii, Urugwaju, Serbii, Czechach, Austrii, Ukrainie, Mołdawii, Szwajcarii, Syrii, Chinach, Azerbejdżanie, Macedonii, Korei, Luksemburgu i Tajwanie.
DANUTA KONWICKA
(1930-1999)
Artystka - ilustratorka, graficzka, malarka.
Urodziła się 3.02.1930 r. w Poznaniu. Zmarła 30.08.1999 r. w Warszawie. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z grafiki artystycznej uzyskała w pracowni prof. T. Kulisiewicza w 1956 r. W Warszawie podjęła współpracę z m. in. z Tygodnikiem dla dzieci i młodzieży "Świerszczyk", z pismem literackim "Nowa Kultura" i z satyrycznymi "Szpilkami", "Muchą", "Kocyndrem". Po ukończeniu studiów i dyplomie z grafiki artystycznej, pozostała wierna tej pracy, wybrała ilustrację książkową (nadal utrzymywała kontakt z niektórymi pismami, głównie ze "Świerszczykiem" i "Misiem", projektowała także kartki świąteczne). Przez blisko 50 lat działalności opracowała graficznie ponad 20 książek, głównie dla dzieci i młodzieży (w tym dwie męża: Zwierzoczłekoupiora oraz Dlaczego kot jest kotem?), ale także np. Zwierzenia Mikołaja RestifaG. De Nervala. Prace swoje prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
HANNA KRAJNIK
(1927-2017)
Artystka - ilustratorka, malarka, graficzka, przedstawicielka Polskiej Szkoły Ilustracji.
Urodziła się 1927 r. Zmarła w 2017 r. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1955 r. W latach 1968-1977 była kierownikiem artystycznym czasopisma "Świerszczyk", w którym opublikowała wiele swoich prac. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci, m.in.: O kotku, który szukał czarnego mleka H. Bechlerowej, Wawa i jej pan J. E. Kucharskiego, Polecimy w świat D. Gellnerowej, Coś ci powiem, Stokrotko oraz Majka z Siwego Brzegu M. Jaworczakowej, Świerszczowa muzyka W. Grodzieńskiej, Kołysanka dla Marka A. Świrszczyńskiej, Dziewczynka z tęczy H. Łochockiej. Brała udział w Ogólnopolskim Plenerze Ilustratorów organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Prace swoje prezentowała na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
ADAM KURŁOWICZ
Artysta - malarz, grafik, rysownik, ilustrator, fotograf.
Urodził się w 1952 r. w Olsztynie. W latach 1976-1983 studiował na Wydziale Projektowania Plastycznego oraz na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z plakatu i aneks do dyplomu z grafiki warsztatowej uzyskał w 1983 r. Od 1990 r. członek ZPAP. Współzałożyciel i członek grup twórczych "Narol" i "Czworosmok", które powstały jako efekt plenerowych spotkań. Współpracował z wydawnictwami m.in.: "Morskim" i "Krajową Agencją Wydawniczą" w Gdańsku, "Pojezierzem", "Zodiakiem", "Borussią" i "Wers" w Olsztynie oraz Wydawnictwem "Iskry" w Warszawie. W 1989 r. współpracował z niemieckim wydawnictwem "Gruner&Jahr" w Hamburgu, projektując ilustracje do czasopism "Stern" i "Viva". Współtworzył, jako ilustrator dwa filmy animowane: Grabowski - Haus des Lebens, Inter-Pol Studio Hamburg; New Pinokio, Walking Womens Warszawa-Los Angeles (2000-2004). Za swoją twórczość otrzymał m.in.: I nagrodę (współautorstwo z Julitą Wiench) za plakat do wystawy Polnische Klinstler Heute, Landau/ Niemcy (1983); I nagrodę w konkursie na ilustrację książkową, Gdańsk (1983); wyróżnienie w konkursie "Grafika Roku", Gdańsk (1984); wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Prowincja", Włocławek (1987); wyróżnienie w konkursie na plakat o tematyce społecznej, Warszawa (1987); wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie "Satyrykon", Legnica (1988); wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie "Sztuka", Zielona Góra (1988); nagrodę specjalną w Ogólnopolskim Konkursie "Muzyka", Zielona Góra (1989); I nagrodę w konkursie na opracowanie graficzne pisma "Borussia", Olsztyn (1999); odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki (1997); nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyn za całokształt pracy twórczej (2014); nagrodę Indywidualną Marszałka Województwa w Dziedzinie Kultury (2017). Brał udział w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów, organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Prace swoje prezentował na ponad 220 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w Belgii, Czechach, Francji, Iranie, Japonii, Litwie, Niemczech, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Ukrainie i we Włoszech).