Noty biograficzne
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
ELŻBIETA GAUDASIŃSKA
Artystka - ilustratorka, malarka. Przedstawicielka znanej w świecie Polskiej Szkoły Ilustracji.
Urodziła się w 1943 r. w Strzyżowie. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. A. Kobzdeja w 1967 r. Zilustrowała ponad 40 książek dla wydawnictw w kraju i zagranicą. Znana jest głównie jako ilustratorka książek, zwłaszcza dziecięcych m.in.: Calineczka H. Ch. Andersena, Czerwony Kapturek Ch. Perraulta, Kieszonkowe Przygody B. Okudżawy, Czarodziejski Pierścień A. Płatonowa, Syrenka J. Ficowskiego, Zielony Gil T. de Moliny, Bajki śniegowe M. Buczkówny, Zaczarowana fontanna H. Bechlerowej, Ali Baba i czterdziestu rozbójników B. Leśmiana, Krześlaki z rozwianą grzywą J. Kulmowej, Pytalik J. Pollakówny, Długa podróż Alego ben Hafiza M. Korewy, Dziad i baba, Kwiat paproci, J. I. Kraszewskiego, Chrząszcz w trzcinie H. Łochockiej, Bajki babci gąski Ch. Perraulta, Miłość do trzech pomarańczy, C. Gozziego, Złoty dzban – Baśnie, podania, legendy polskie. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in.: wyróżnienie na I Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań (1973); Nagrody w konkursie PTWK "Najpiękniejsza Książka Roku" (1975,1977,1978,1979,1982,1989); nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną w dziedzinie ilustracji książkowej (1979), II nagrodę VI Biennale Sztuki dla Dziecka; "Srebrne Koziołki", Poznań (1984); wpis na Listę Honorową IBBY (1984); Złote Jabłko na Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1985); wyróżnienie na Biennale Ilustracji Europejskiej w Aki Town, Japonia (2001); Medal Polskiej Sekcji IBBY (2006); Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2010). Brała udział w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Prace swoje prezentowała na wystawach w kraju i za granicą.
MATEUSZ GAWRYŚ
(1926-2003)
Artysta - grafik, ilustrator, malarz, plakacista.
Urodził się 21.09.1926 r. w Warszawie. Zmarł w 2003 r. w Warszawie. W latach 1947-1955 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. H. Tomaszewskiego w 1956 r. Szczególnie interesował się grafiką popularnonaukową. .Był autorem książek popularnonaukowych, do których przygotował ilustracje. Od 1960 r. był kierownikiem artystycznym wydawnictwa "Państwowego Zakładu Wydawnictw Szkolnych" , a od 1963 r. I.W. "Nasza Księgarnia". W 1970 r. został prezesem Sekcji Grafiki Oddziału Warszawskiego ZPAP. Za swoją twórczość otrzymał nagrody i wyróżnienia m.in.: wyróżnienie PTWK na Najlepiej Wydaną Książkę Roku (1962); nagrodę specjalną PTWK za wartości estetyczne (zespołowa - 1964); I nagrodę PTWK w grupie książek pop.-nauk. (1966); nagrodę specjalną ZZPKPiR za wybitne osiągnięcia edytorskie i artystyczne dla redakcji graficznej I.W. "Nasza Księgarnia" (zbiorowa-1967); Brązowe Koziołki na I Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań (1973); Brązowy Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA, Lipsk (1975); Honorową nagrodę komisji Grafiki PTWK (1978); Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości artystycznej dla dzieci i młodzieży (1983). Brał udział w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Prace swoje prezentował na wystawach w kraju i za granicą.
KATARZYNA GINTOWT
Artystka - ilustratorka, scenografka.
Urodziła się w 1955 r. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu prof. M. Urbańca, malarstwa - prof. T. Pągowskiej. Dyplom uzyskała w 1979 r. Ukończyła także Studium Scenografii u prof. J. Szajny w 1981 r. Zajmuje się także malarstwem, rysunkiem , projektuje czasopisma i książki, a także srebrną biżuterię, prowadzi bloga www.kasiagintowt.info/news/. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów "Cosmopolitan" i "She". Prace swoje prezentowała na wystawach w kraju i za granicą.
MAREK GOEBEL
Artysta - ilustrator, grafik.
Urodził się w 1947 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1975 r. Autor plakatów, ilustrator książek dla dzieci m.in. : Sójka J. Brzechwy, Zima zła M. Konopnickiej, Legendy o Łynie I. Kwintowej. Prace swoje prezentował na wystawach w kraju i za granicą.
HANNA GRODZKA-NOWAK
Artystka - ilustratorka.
Urodziła się w 1944 r. w Warszawie. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1969 r. Zajmuje się ilustracją książkową dla dzieci. Szczególnie ceni twórczość literacką Emilii Waśniowskiej. Najbardziej znane są jej ilustracje zamieszczone w książce Kropka szczęścia B. Lewandowskiej (1984), Panny Czirpanki W. Medyńskiej (1985), Sroczka kaszkę warzyła Cz. Janczarskiego (1988), Mili-lili-lawi E. Waśniowskiej (1988), Przychodzę do Ciebie E. Waśniowskiej (1989), Zamawiamy D. Gellner (1989), Pamiętniki osiołka S. de Segur (1992), Powrót Wojciecha E. Waśniowskiej (1996), a także O Panu Tralalińskim J. Tuwima (2006). Przez blisko 20 lat pełniła funkcję redaktora artystyczno-graficznego czasopisma "Miś - przyjaciel najmłodszych". Wykonywała również ilustracje do "Świerszczyka", "Płomyczka" i "Płomyka". Laureatka wielu nagród i wyróżnień. W 2007 r. otrzymała od MKiDN Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Szczególnie ceni sobie "Odznakę Uśmiechniętego Niedźwiadka" przyznaną przez dzieci za dwukrotnie m.in.za ilustracje w czasopiśmie "Miś" w 1984 r. Brała udział w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Prace swoje prezentowała na wystawach w kraju i za granicą.