Noty biograficzne                                

A  B  C  D  E  F  G   H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ż


MARIA MACKIEWICZ-ADAMUS

(1927-2004)
Artystka - graficzka, malarka, ilustratorka.

Urodziła się 14.02.1927 r. w Wołkowysku. Zmarła w 2004 r. W latach 1948-1950 studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1950-1953). Dyplom uzyskała na Wydziale Malarstwa w 1953 r. Od 1968 r. była członkiem ZAIKS-u. Zajmowała się malarstwem sztalugowym, ale przede wszystkim ilustrowaniem książek dla dzieci. Współpracowała ze "Świerszczykiem", "Misiem", "Płomyczkiem" oraz wieloma wydawnictwami polskimi i zagranicznymi. Projektowała scenografię do teatru i filmu (np. do Kosmobajek w reż. Julii Hartwig), a także liczne karty pocztowe - świąteczne i okazjonalne, zauważone przez UNICEF i wydanie w zbiorze kart tej organizacji. Zilustrowała m.in.: Bajki indyjskie w opr. M. Jankowskiej, zbiór baśni wietnamskich Złota i srebrna góra, kilka razy wznawianą Bułeczkę J. Korczakowskiej, Kosmatek ze starej wierzby H. Zdzitowieckiej i wiele książek H. Bechlerowej, a także utwory publikowane w cenionych seriach Poczytaj mi, mamo czy Moje książeczki. Wraz z Dorotą Gellner stworzyła dla Wydawnictw Ligi Ochrony Przyrody serię dotyczącą edukacji przyrodniczej (m.in. Co to jest przyroda?). Za twórczość artystyczną otrzymała m.in.: odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" (1973), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1988), a także odznakę "Uśmiechnięty Niedźwiadek" (którą szczególnie ceniła) - przyznaną przez dzieci w plebiscycie "Misia" (1985) i III nagrodę przyznaną przez Międzynarodowe Kuratorium do Spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży IBBY w konkursie na ilustrację do bajek H.Ch.Andersena. Prace swoje prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

WIESŁAW MAJCHRZAK

(1929-2011)
Artysta - ilustrator książek, malarz, rysownik. Był jednym z twórców znanej w świecie Polskiej Szkoły Ilustracji.

Urodził się 26. 07.1929 r. w Łodzi. Zmarł 22.02.2011 r. w Warszawie. W latach 1949-1955 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. T. Kulisiewicza w 1955 r. W tym czasie tworzył już artystyczny duet ze swoją żoną, Bożeną Truchanowską. W latach 60. i 70. z ich warsztatu wyszło wiele prac nagradzanych w Polsce i za granicą. Od 1955 r. współpracował z wydawnictwami "Czytelnik", "Iskry", B.W. "Ruch", a związany był głównie z I.W. "Nasza Księgarnia". Autor szaty graficznej książek, twórca serii kart pocztowych, ilustrator pism dziecięcych "Płomyczek", "Świerszczyk", Miś". W 1982 r. książka do której stworzył ilustracje Walc panny Ludwiki H. Januszewskiej została wpisana na Listę Honorową IBBY. Za swoją twórczość otrzymał nagrody i wyróżnienia m.in.: II nagrodę na wystawie Młodzież walczy o pokój (1953); Srebrny Medal IBA na Międzynarodowych Targach Książki, Lipsk (1959) - za ilustracje do Baśni J. i W. Grimm (wspólnie z żoną); wyróżnienie IBA, Lipsk (1963) - za ilustracje do książki Mówiący dąb G. Sand (wspólnie z żoną); wyróżnienie IBA, Lipsk (1964) - za ilustracje do książki Zamek Siedmiu Dębów J. A. Zaremby (wspólnie z żoną); wyróżnienie na wystawie Najpiękniejszej Książki Świata we Frankfurcie n. Menem (1965) - za ilustracje do książki Podróże z Abrakadabrą J. Rosa (wspólnie z żoną); Złoty Medal - zbiorowy dla prac wystawionych przez I.W. "Nasza Księgarnia" na VIII Biennale Sztuki, Sao Paulo (1965); wyróżnienie IBA, Lipsk (1971) - za ilustracje do Baśni włoskich, I. Calvino,; "Srebrne Koziołki" na I Biennale Sztuki dla Dzieci, Poznań ( 1973); trzecie wyróżnienie Międzynarodowej Fundacji im. Hansa Christina Andersena, Bolonia (1982). Wyróżniony i nagrodzony w konkursach PTWK: (1962,1963,1964,1965, 1967,1968), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1969); Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania (1973); Nagrodą Prezesa Rady Ministrów (wspólnie z żoną) za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie ilustracji książkowej dla dzieci i młodzieży (1975). Prace swoje prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

FRANCISZEK MAŚLUSZCZAK

Artysta - malarz, rysownik, ilustrator, grafik.

Urodził się w 1948 r. w Kotlicach k. Zamościa. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni grafiki prof. J. Pałki w 1974 r. Wykłada w katedrze Malarstwa i Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współpracował z wieloma wydawnictwami m.in. "Ty i Ja", "Literaturą", "Szpilkami,", "Polityką", "Tygodnikiem Literackim", "Gazetą Wyborczą" i "Rzeczpospolitą". Jest autorem ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci. Ma także w swoim dorobku ilustracje książkowe m.in. do takich autorów jak: Jeremi Przybora Kabaret jeszcze Starszych Panów, (1980), Ryszard Schubert Panna Lilianka (1983), Rena Marciniak Ślub na gruzach Warszawy (1990), Roald Dahl Wielkomilud, (1991). Ilustrował również książki Ireneusza Iredyńskiego, Edwarda Stachury, Marka Nowakowskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Często współpracuje jako ilustrator ze znawczynią surrealizmu - Agnieszką Taborską. Ich pierwszą wspólną książką była baśń W malinowym dżemie (1995) i Księżycowe duchy (2008). Sam też doczekał się literackiego opracowania: Hanna Krall sportretowała Franciszka Maśluszczaka w opowiadaniu Malarnia z o.o. O artyście powstały też filmy dokumentalne, m.in. Światy Franciszka Maśluszczaka reż. Hanny Kramarczuk (1999); Malowane miasto reż. Jakub Nowak (2001); Jezus na Ursynowie - po namalowaniu fresków sakralnych przez artystę, reż. Agnieszki Gomółki (2008), a także Moja Warszawa reż. M. Skalska (2009). Jest laureatem Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy za całokształt twórczości; nagrody im. Brata Alberta w Rzeszowie; nagrody Aukcji Wielkiego Serca w Krakowie (2004); Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2021). Prace swoje prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.: w Warszawie, Katowicach, Jugosławii, Danii, Szwecji, Francji, Niemczech, Turcji, Bułgarii, Finlandii, Maroko, Finlandii, Czechach, Rumunii, Japonii, Holandii, Anglii, USA). Uczestnik Międzynarodowych Plenerów Ilustratorów organizowanych przez BWA-Galerię Zamojską

KRYSTYNA MICHAŁOWSKA

Artystka - ilustratorka książek, graficzka, malarka.

Urodziła się w 1943 r. w Warszawie. W latach 1962-1968 studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - specjalizacja ilustracja książki w pracowniach: J. Wodyńskiego, J. Tchórzewskiego (malarstwo i rysunek), H. Tomaszewskiego (plakat), J. M. Szancera (ilustracja). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1968 r. Po studiach podjęła pracę w I.W. "Nasza Księgarnia", gdzie pracowała ponad 30 lat jako redaktor artystyczny. Współpracowała z wydawnictwami i czasopismami dla dzieci: "Świerszczyk", "Miś, "Świat Książki", "Akant", "Krajowa Agencja Wydawnicza", "Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza", "Alfa", "Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne", "Martel". Zilustrowała około stu książek, m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków E. Nesbit, Księżniczkę smoków M. Künstlera, Legendę o warszawskim Bazyliszku W. Chotomskiej, Legendę o zatopionym mieście S. Machrowskiego, Legendę o Złotej Kaczce B. Lewandowskiej, O królu Pumperniklu, królewnie Grzance i rycerzach Trójkątnej Kanapy K. Boglar, Przygody Piotrusia Pana J. M. Barriego. Znana jest też jako twórczyni projektów okładek do serii o Ani z Zielonego Wzgórza L. M. Montgomery i do Pana Samochodzika i zagadek Fromborka Z. Nienackiego. Autorka wyróżnika graficznego znanej serii książek dla dzieci "Poczytaj mi, mamo". Za swoja twórczość otrzymała wiele nagród m.in.: Nagrodę na Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1973, 1979, 1981, 1983); Nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Ilustracji do Książki Dziecięcej, Bolonia (1976,1984); Wyróżnienie, II nagrodę "Srebrne Koziołki" na Biennale Sztuki dla Dziecka, Poznań (1973,1977); Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1982); Nagrodę w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY - za ilustracje do książki O królu Pumperniklu, królewnie Grzance i rycerzach Trójkątnej Kanapy K. Boglar (1988); Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości artystycznej (2016). Brała udział w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu i warsztatach Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Prace swoje prezentowała na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB w Bratysławie, w Międzynarodowej Wystawie Ilustracji do Książki Dziecięcej w Bolonii, w Bukareszcie, Düsseldorfie, Kairze, Hanoi, Londynie, Izraelu, Hamburgu, Mińsku, w wystawie malarskiej w Gekkoso (Japonia), w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej w Lipsku.

ALEKSANDRA MICHALSKA-SZWAGIERCZAK

Artystka - ilustratorka, graficzka, rysowniczka, malarka.

Urodziła się w 1964 r. w Starachowicach. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej Krakowie - kierunek wychowanie plastyczne. Dyplom uzyskała pod kierunkiem prof. A.Bębenka w 1989 r. Debiutowała jako ilustratorka w 1992 r. książką Troje dzieci i gwiazda L.Rinser. Zilustrowała ponad 100 książek dla dzieci. Są wśród nich tytuły z dawnej i współczesnej klasyki dziecięcej, baśnie, bajki, wiersze i opowiadania, a także podręczniki dla dzieci w różnym wieku. Współpracowała i współpracuje z wieloma wydawnictwami. Twórczość ilustratorska jest jej głównym zajęciem i pasją, a wszystkie inne zainteresowania (baśnie, mitologie, egzotyczne kultury i przyroda), mają z nią ścisły związek. Oprócz tego zajmuje się pracą dydaktyczną w dziećmi i młodzieżą w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Uczestniczy w Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów organizowanych przez BWA - Galerię Zamojską i warsztatach Krasnobrodzkiego Domu Kultury. Prace swoje prezentowała wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju.

KAZIMIERZ MIKULSKI

(1918-1998)
Artysta - malarz, rysownik, scenograf, ilustrator.

Urodził się 10.02.1918 r. w Krakowie. Zmarł 27.07.w 1998 r. w Krakowie. Od roku 1938 r. studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem K. Sichulskiego, w okresie okupacji uczył się w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau pod kierunkiem prof. F. Pautscha. W latach 1945-46 uczył się aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Występował jako aktor w teatrze Kantora, początkowo w latach okupacji i później w teatrze Cricot 2, którego był współzałożycielem. Członek Grupy Krakowskiej, uczestniczył w Wystawach Sztuki Nowoczesnej w Krakowie i w Warszawie. W latach 1948-1979 współzałożyciel, scenograf i kierownik plastyczny krakowskiego Teatru Lalki i Maski "Groteska" (projektował lalki, maski i kostiumy teatralne). Zajmował się także oprawą plastyczną filmów rysunkowych (na podstawie rysunków do książki L. J. Kerna powstał animowany serial Ferdynand Wspaniały). Był także malarzem, aktorem, reżyserem teatralnym, ilustratorem książek (m.in. przygód Ferdynanda Wspaniałego Jerzego Ludwika Kerna, bajek Bogdana Brzezińskiego, wierszy Antoniego Marianowicza), poetą, autorem krótkich sztuk teatralnych. Wiele jego grafik ukazywało się w krakowskim tygodniku "Przekrój".
Za swoją twórczość otrzymał m.in.: Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III stopnia za osiągnięcia w dziedzinie scenografii (1962); Złotą Odznakę Miasta Krakowa (1965); Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964); Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1975); Nagrodę Miasta Krakowa (1979); Nagrodę Honorowej Fundacji Kultury Polskiej (1996). Prace swoje prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju.

ELŻBIETA MURAWSKA

Artystka - ilustratorka, graficzka, malarka. Przedstawicielka znanej w świecie Polskiej Szkoły Ilustracji.

Urodziła się w 1938 r. w Krakowie. W latach 1956-1961 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego w 1961 r. Po studiach zajęła się ilustrowaniem książek, współpracując z wydawnictwami: "Nasza Księgarnia", "Czytelnik", "Ruch", "Krajowa Agencja Wydawnicza", "Państwowy Instytut Wydawniczy" i "Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza". Naczelny grafik - Działu Literatury Pięknej w "Ludowej Spółdzielni Wydawniczej", w latach 1973-1981, wydawnictwa dla Dzieci i Młodzieży, "Krajowej Agencji Wydawniczej" latach 1981-1988, a od 1993 r. w czasopiśmie "Sycyna". Zilustrowała blisko 150 książek. Ilustruje głównie utwory poetyckie i baśniowe m.in.: Wio, Leokadio J. Kulmowej, Podróż w zaświaty M. Tomaszewskiej, Brzoskwinia olbrzymka R. Dahla, Baśnie braci Grimm. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień m.in.: Brązowy Medal i wyróżnienie na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA, Lipsk (1965); Złoty Medal za ilustracje na Biennale, Sao Paulo (1966); Złote Jabłko na Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1967); Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Książkowej i Użytkowej, Brno (1976,1980); Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1978,1984); Złoty Medal na Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1983); I nagrodę "Złote Koziołki" na Biennale Ilustracji, Poznań (1984); Medal na Biennale Grafiki, Brno (1984); Nagrodę Premio Europeo, Padwa (1990); Nagrodę krytyków na Biennale, Brno (1992); Medal na Biennale Grafiki, Brno (1993); Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości w dziedzinie grafiki oraz ilustracji książkowej (2008). Wielokrotnie nagradzana na konkursach PTWK na Najlepiej Wydaną Książkę Roku. Prace swoje prezentowała w około 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych (ilustracja, grafika i malarstwo) w kraju i za granicą m.in.: we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Meksyku, Japonii, Szwecji.

MARIAN MURAWSKI

(1932-2022)
Artysta - malarz, grafik, ilustrator książek głównie dla dzieci i młodzieży, plakacista.

Urodził się 26.03.1932 r. w Podleszczewie k. Suwałk. Zmarł 17.10.2022 r. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1960 r. Był wykładowcą ilustracji i grafiki książkowej w Instituto Cubano del Libro w Hawanie. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród m.in.: Złoty Medal (zespołowo) za ilustracje na Międzynarodowym Biennale, Sao Paulo (1966 r.); dwa Złote Jabłka na I Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1967); II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Ilustracji do Książek dla Dzieci i Młodzieży, Warszawa (1969); Srebrny Medal na Międzynarodowym Biennale Grafiki Książkowej i Użytkowej, Brno (1972); Złote Jabłko na Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1977); Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1978); Premi Catalonia na Międzynarodowym Biennale Ilustracji, Barcelona (1988); Grand Prix na XII Międzynarodowym Biennale Ilustracji BIB, Bratysława (1989). Wielokrotnie nagradzany w konkursach PTWK Najpiękniejszej Książki Roku. Wraz z żoną, Elżbietą otrzymał Medal PS IBBY za całokształt twórczości (2008). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP (1989); Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2021). Prace swoje prezentował w ponad stu wystawach w kraju i za granicą m.in. we Włoszech, Szwecji, Czechosłowacji, Meksyku, Niemczech, Belgii, Egipcie, Wietnamie, Anglii, Hiszpanii i na Kubie.

Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska
ul. Staszica 27, 22-400 Zamość
tel. 84 638 57 82, tel./fax 84 639 26 88, biuro@bwazamosc.pl



Polska Ilustracja z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej